biuro@biuro-sledcze.com.pl
biuro@biuro-sledcze.com.pl
Gdańsk, Gdynia, Sopot
7 dni w tygodniu
Sprawa rozwodowa zawsze budzi emocje. Już sama decyzja o rozwodzie często wymaga sporej odwagi a zawalczenie o swoje podczas rozprawy sądowej często rzutuje na resztę życia. Warto się do niej odpowiednio przygotować i zawczasu zadbać o każdy jej aspekt. W naszym artykule znajdziesz podstawową wiedzę dotyczącą rozpoczęcia rozwodu, procesu samej sprawy rozwodowej oraz przykłady spraw rozwodowych z orzeczeniem o winie do jakich zbieraliśmy dla naszych klientów z Gdańska, Gdyni oraz okolicznych miejscowości materiały dowodowe.
W Polsce występują dwa rodzaje rozwodów. Rozwód z orzeczeniem o winie – jeżeli uważasz, że wina rozpadu małżeństwa nie leży po Twojej stronie warto rozważyć taką formę rozwodu. Dzięki niemu możesz starać się o alimenty, dzięki którym będzie Ci łatwiej rozpocząć nowy etap życia. Nie mówimy tu o alimentach na dzieci tylko dla Ciebie. Jeżeli do tej pory zajmowałaś się domem, poświęciłaś karierę na rzecz rodziny, domu, dzieci, masz prawo do alimentów. Podobna sytuacja występuje gdy jesteś chora lub masz problem ze znalezieniem pracy. W takiej przypadku możesz się starać np. o pokrycie kosztów leczenia czy opłat rachunków. Drugi rodzaj rozwodu to rozwód bez orzekania o winie. W tym przypadku sąd nie wskazuje, które ze współmałżonków jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa.
Sprawa rozwodowa zaczyna się od wniesienia pozwu przez oboje lub jedno ze współmałżonków. Może to również zrobić ich pełnomocnik np. radca prawny lub adwokat. Warto pamiętać, że w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie dobrze jest przed wniesieniem pozwu zabezpieczyć materiały dowodowe, które pomogą przechylić szalę zwycięstwa na naszą korzyść (nasze Biuro Śledcze współpracuje z najlepszymi radcami prawnymi w Trójmieście. Razem dbamy o pozyskanie niezbędnych dowodów i reprezentujemy klientów przed sądem. Sprawdź ofertę -> sprawy rozwodowe).
Pozew rozwodowy to nic innego jak dokument zawierające dane małżonków i pełnomocników, miejsce zamieszkania stron, określenie zgłaszanych żądań, opisanie okoliczności i przedstawienie dowodów. Kluczowe w pozwie jest odpowiednie przedstawienie powodów ustania pomiędzy małżonkami rozkładu małżeństwa. Należy w nim zawrzeć informacje czy sąd ma zaniechać orzekania o winie czy ma określić winę jednego z małżonków. Jeżeli w małżeństwie są dzieci pozew powinien zawierać oddzielne wnioski dotyczące przyszłej władzy rodzicielskiej, określenia kontaktów z dziećmi, wysokości alimentów oraz regulacji zasad korzystania ze wspólnego mieszkania.
To nie wszystko! Dodatkowo należy przedstawić w oryginał odpisu aktu małżeństwa, skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci, dowód uiszczenia opłaty sądowej, zaświadczenie o dochodach, rachunki oraz deklaracje podatkowe.
WAŻNE! Kompleksowe przygotowanie dokumentów, opis żądań i powinno być przegotowane perfekcyjnie. Średni czas rozwodu w Polsce to kilka sześć miesięcy ale może się on przeciągnąć do kilku lat. Jeżeli chcesz szybko, sprawnie i co ważne z zadowalającym rezultatem przeprowadzić cały proces zgłoś się do kancelarii specjalizujących się w rozwodach. My polecamy Radcę Prawnego z Gdańska -> Sprawy Rozwodowe Gdańsk.
Wypełniony wniosek o rozwód należy złożyć w biurze podawczym albo wysłać pocztą do właściwego sądu okręgowego, w którym małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania. Może to być również sąd w miejscu zwykłego pobytu a jeżeli mieszkają oddzielnie sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, lub sąd miejsca zamieszkania powoda jeżeli nie staramy się o rozwód z orzeczeniem o winie. Pamiętaj, że jeżeli starasz się o rozwód z orzeczeniem o winie i w jego konsekwencji o alimenty wcześniej zabezpiecz odpowiednie materiały dowodowe.
O pełnych kosztach sprawy rozwodowej rozstrzyga sąd w wydanym wyroku. Natomiast są pewne stałe opłaty, które możemy przytoczyć m.in. opłata sądowa 600zł. Gdy sąd ma się również zająć podziałem majątku opłata w okolicy 1000zł. Opłaty skarbowe około 20zł. Jeżeli sąd nie rozstrzyga o winie koszty rozprawy dzielone są po połowie. W przypadku orzeczenia o winie wszelkie koszty procesu ponosi małżonek winny rozpadowi małżeństwa.
Więcej o rozwodzie, orzeczeniu o winie i alimentach przeczytasz w naszym poprzednim artykule: Rozwód detektyw
Nasze biuro oferuje pomoc w: