577 602 300 - Detektyw

biuro@biuro-sledcze.com.pl

Trómiasto

Gdańsk, Gdynia, Sopot

24 godziny na dobę

7 dni w tygodniu

Dobry detektyw – jak szukamy kandydata do pracy

Jesteśmy z branżą detektywistyczną oraz rynkiem usług detektywistycznych związani już ładnych parę lat. Mieliśmy okazję poznać ten obszar z bardzo różnych stron, nie tylko od strony szeregowego prywatnego detektywa prowadzącego dochodzenia, ale także od strony dostawców sprzętu detektywistycznego czy kooperantów i partnerów firm działających w tym segmencie.

Teraz, gdy sami prowadzimy biuro detektywistyczne, najprawdopodobniej największe w chwili obecnej nie tylko w Gdańsku, ale i województwie pomorskim, poznajemy świat detektywistyki także z innej perspektywy. Mianowicie z pozycji pracodawcy, który chcąc zapewnić stały rozwój prowadzonej przez siebie agencji detektywistycznej poszukuje na rynku pracy takich osób, które w rzeczywisty sposób podniosą nie tylko bezpośrednie zdolności operacyjne firmy rozumiane jako liczba godzin do dyspozycji naszych Klientów, ale także w szybkim czasie będą wnosić swój wkład w podnoszenie całej jej wartości biznesowej.

Ta wartość biznesowa firmy detektywistycznej to przede wszystkim skuteczność w zaspokajaniu potrzeb Klientów w oparciu o wewnętrzny system wartości naszej organizacji. Jest to zatem bezpośrednia pochodna potencjału wszystkich naszych pracowników, ich umiejętności i kompetencji, ich doświadczenia, sprytu i kreatywności. Zatem bez zespołu odpowiednich ludzi, nie jesteśmy w stanie na odpowiednim poziomie zapewnić satysfakcjonującego nas poziomu obsługi Zleceniodawców. Dlatego właśnie stale poszukujemy tych, którzy zdecydują się dołączyć do naszego zespołu i włączyć swój potencjał w naszą organizację, by razem tworzyć coś, co jest dla nas wszystkich źródłem satysfakcji, a dla Klientów sposobem na rozwiązanie ich własnych problemów.

Jak biuro detektywistyczne może pozyskać dobrego detektywa?

Agencja detektywistyczna szukająca dobrych pracowników operacyjnych ma praktycznie dwa wyjścia. Pierwszym i właściwie najprostszym jest zatrudnienie doświadczonego detektywa. W praktyce sprowadza się to w zasadzie do podkupienia go firmie konkurencyjnej, gdyż niezwykle wąski rynek pracy w tej branży wyklucza jakiekolwiek mechanizmy naturalnej płynności siły roboczej. Pomijając już, niezwykle dla naszej organizacji istotny, czynnik etyczny takiego sposobu działania, to jest to działanie zwykle dość mocno ryzykowne. Można bowiem sądzić, że tak pozyskany pracownik bardzo szybko opuści nasze biuro detektywistyczne i podejmie prace w kolejnym podmiocie, jeśli tylko otrzyma za to nieco wyższe wynagrodzenie. Mało tego, można żywić obawy, czy motywowany finansowo pracownik jest w stanie efektywnie pracować na rzecz swojego pracodawcy i czy nie jest podatny na działania ograniczające jego skuteczność – czy to inspirowane przez osoby uczestniczące w realizowanej przez agencję detektywistyczną sprawie czy też firmy konkurencyjne. Dlatego należy raczej podchodzić ostrożnie do planowania długoletniej współpracy z pracownikiem pozyskanym jedynie w oparciu o czasową przewagę finansową.

Drugim sposobem, dzięki któremu biuro detektywistyczne może podnieść swoją wartość w zakresie własnych zasobów ludzkich, jest pozyskiwanie i rozwijanie talentów, które nie mają jeszcze doświadczenia w branży detektywistycznej. Mimo, że jest to bardzo kosztowna dla pracodawcy forma, nie tylko pod względem finansowym (ale także czasowym i czasem także nerwowym), wymagająca mądrego planowania rozwoju indywidualnie każdej osoby w odniesieniu do jej własnych specyficznych możliwości i predyspozycji, to w naszym odczuciu jest ona w długim terminie bardzo opłacalna dla tych wszystkich podmiotów, które chcą budować solidną i stabilną pozycję na rynku właśnie w oparciu o dobry zespół.

Naturalnie ta druga droga ma także wiele wad. Obok wspomnianych wyżej kosztów finansowych i niefinansowych, najistotniejszym problemem jest znalezienie, zrekrutowanie i odpowiednie poprowadzenie takiego pracownika przez szczeble rozwoju zawodowego w agencji detektywistycznej. Wymaga to więc odpowiednio mądrego, otwartego i przede wszystkim potrafiącego przekazywać wiedzę mentora. Najlepiej gdy jest to osoba nie tylko z dużym doświadczeniem na stanowisku detektywa, ale także taka, dla której praca w biurze detektywistycznym jest prawdziwą pasją, a stały rozwój własnych umiejętności czymś oczywistym i naturalnym. Musi to być zarazem osoba uważna i empatyczna, aby w porę zauważyć i rozwiązać ewentualne problemy związane z wychowywaniem nowego pracownika biura detektywistycznego.

Jaką politykę rekrutacyjną prowadzi nasza agencja detektywistyczna?

Jednak agencja detektywistyczna Niezależne Biuro Śledcze postawiła właśnie na ten bardziej wymagający model rozwoju zasobów ludzkich z naszej firmie. Dlatego stale skupiamy się na tym, aby znajdywać w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Elblągu i okolicach wartościowe talenty, które w naszej ocenie mogą długoterminowo wesprzeć nasze biuro detektywistyczne i zwiększyć jego konkurencyjność na rynku.

Działania te prowadzimy zarówno poprzez uważne obserwowanie otoczenia i osób, które spotykamy na swojej drodze prywatnej i zawodowej. Prowadzimy stałą rekrutację stażystów na stanowisko asystenta detektywa. Szczególnie przychylnie patrzymy na współpracę z uczelniami wyższymi, które kształcą studentów na takich kierunkach jak detektywistyka, prawo czy kryminologia. Czasem potencjalni kandydaci zgłaszają się do nas sami, czy to przez portale społecznościowe czy osobiście podczas różnego rodzaju spotkań networkingowych.

Wszystkim tym dajemy szansę zaprezentowania swojej osoby. U każdej z tych osób staramy się dostrzec predyspozycje do zawodu detektywa lub asystenta detektywa. Każdą z nich oceniamy też przez pryzmat naszych potrzeb, potrzeb rynku oraz potencjalnego wkładu w naszą organizację.

Co dokładnie oceniamy o kandydatów do pracy?

Właśnie kryteria oceny kandydatów do pracy stanowią w naszym odczuciu czynnik decydujący o wartości zasobów ludzkich w każdej firmie. Także w naszym biurze detektywistycznym przywiązujemy do tego wagę i chociaż wiele z nich jest niemierzalnych, subiektywnych lub bardzo względnych, to jesteśmy w stanie nieco je przybliżyć.

Na pewno warunkiem niezbędnym sukcesu każdej rekrutacji w naszej agencji detektywistycznej jest zbieżność wartości kandydata do pracy czy staż w wartościami reprezentowanymi przez Niezależne Biuro Śledcze i jego właścicieli. W pewnością nie będzie rozważać zatrudnienia osoby, która z naszej ocenie nie gwarantuje uczciwości realizowanych czynności. Nie będziemy zainteresowani współpracą z kimś, kto wyznaje zasadę, że cel uświęca środki. Na pewno nie po drodze będzie nam z kimś, kto nie wykazuje empatii wobec innych i nie potrafi zdobyć się na szczerość. Definitywnie kandydata przekreśla jakiekolwiek kłamstwo.

Drugim elementem, na jaki zwracamy uwagę w procesie rekrutacji detektywów, asystentów detektywa i stażystów do naszego biura detektywistycznego jest zdolność do szybkiego uczenia się i dostosowywania się do zmieniających się warunków. Wprawdzie podczas rozmowy kwalifikacyjnej trudno to wiarygodnie ocenić, to przebieg dotychczasowego rozwoju zawodowego i osobistego może dać bardzo konkretną odpowiedź na to, jak szybko dana osoba przyswaja wiedzę. Na pewno osoba, która w wieku 30 lat nie przyswoiła zbyt wielu umiejętności, nie będzie w kręgu naszych zainteresowań. Za to na pewno bardzo przychylnie spojrzymy na takiego kandydata, który wprawdzie często zmieniał miejsce pracy, ale posiada certyfikaty, uczestniczył w licznych szkoleniach czy zdążył się nauczyć komunikatywnie kilku języków.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że praca w agencji detektywistycznej nie jest łatwa i przewidywalna. Dlatego szukamy osób, które cechuje wysoka dyspozycyjność. Oczywiście nie oznacza o przekreślenia życia rodzinnego, ale w istotny sposób oddziałuje na bliskich i rozumiemy, że nie na każdy może sobie pozwolić na nienormowany czas pracy czy pracę w warunkach dużej niepewności.

Duże wrażenie na nas może zrobić osoba, która posiada liczne umiejętności manualne. Złota rączka, osoba o zainteresowaniach motoryzacyjnych czy elektronicznych, z pewnością stanowi dużą wartość dla dużej agencji detektywistycznej, w która dysponuje rozwiniętym zapleczem technicznym i liczną flotą samochodów.

Jak dołączyć do naszego biura detektywistycznego?

Aby dołączyć do zespołu naszego biura detektywistycznego należy wysłać nam swoją aplikację. Aplikacje można wysyłać na trzy poniższe adresy e-mail:

Jak wygląda dalszy proces selekcji kandydatów do pracy w agencji detektywistycznej NBS?

Im bardziej rozwinięta, im więcej atutów uwypuklonych w liście motywacyjnym, tym większa szansa na przejście kandydata do kolejnego etapu selekcji – czyli rozmowy kwalifikacyjnej. Ta zaś składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to rozmowa z kandydatem, podczas której weryfikujemy przebieg dotychczasowej kariery zawodowej oraz wykształcenie. Druga część to sprawdzanie predyspozycji osoby ubiegającej się o stanowisko w kontekście oczekiwanego profilu kandydata.

Najlepsi zostają zaproszeni na ostatni trzeci etap selekcji. Ta część polega na dwudniowej wspólnej pracy w terenie, podczas której sprawdzamy praktyczne predyspozycje do pracy w agencji detektywistycznej oraz umiejętności interpersonalne przydatne w pracy prywatnego detektywa – komunikacja, praca w grupie, zapamiętywanie, organizacja pracy własnej, zdolność do długotrwałej koncentracji.

Wobec osób, które pozytywnie przeszły wszystkie trzy etapy – ocenę aplikacji, rozmowę kwalifikacyjną oraz test pracy w terenie – mamy pewność, że stanowią one wartościowy nabytek dla naszej firmy. Tym właśnie kandydatom proponujemy dołączenie do naszego zespołu i wspólne rozwijanie naszego biura detektywistycznego z nadzieją na to, że wkrótce nasi Klienci będą mogli o nim powiedzieć – dobry detektyw.

< Powrót do bloga