577 602 300 - Detektyw

biuro@biuro-sledcze.com.pl

Trómiasto

Gdańsk, Gdynia, Sopot

24 godziny na dobę

7 dni w tygodniu

Kradzieże w firmach – może pomóc prywatny detektyw

Portal trojmiasto.pl donosi dzisiaj, że Policja aresztowała rejestratorkę pracującą z jednej z przychodni w Gdańsku. Ta miała na przestrzeni 4 lat ukraść z kasy firmy aż 128 000 PLN. Co jednak najbardziej interesujące, to właściciele przychodni sami nie zorientowali się w oszukańczym procederze swojej pracownicy i o przestępstwie dowiedzieli się dopiero od Policji, która na podstawie własnych informacji, podjęła śledztwo w tej sprawie.

To powyższe zdarzenie pokazuje dwie istotne z punktu widzenia detektywistyki biznesowej rzeczy. Pierwszą jest to, że pracownicy, którzy posiadają pewne specyficzne cechy osobowości (predyspozycje) i mają odpowiednią sposobność, są gotowi okradać firmę, w której pracują tak długo, aż nie zostaną na tym przyłapani. Drugą często spotykaną cechą tego typu zdarzeń jest to, że kierownictwo lub właściciele firmy dowiadują się o tym fakcie jako jedni z ostatnich – właśnie bardzo często w wyniku działania Policji czy jakiegoś niezależnego zewnętrznego audytu.

To sprawia, że firmy coraz częściej decydują się korzystać z usług biura detektywistycznego w celu ochrony przed kradzieżą. Prywatny detektyw, odpowiednio umocowany w strukturach firmy jako pracownik lub jako niezależny audytor (kontroler), ma do dyspozycji szereg narzędzi, dzięki którym operacyjnie może ustalić ewentualne nadużycia w przedsiębiorstwie i odpowiednio je udokumentować dla potrzeb procesowych. A praktycznie trudno wyobrazić sobie branżę, gdzie nie dochodziłoby do podobnych sytuacji.

Oczywiście tradycyjnie najwięcej przestępstw tego typu dotyka duże firmy z sektora paliwowego, transportowego czy budowlanego. Ogromną plagą w skali kraju są oszustwa ubezpieczeniowe. Ale to nie prawda, że w małych kilkuosobowych firmach nie opłaca się wykrywać nieprawidłowości i konsekwentnie z nimi walczyć. Warto bowiem pamiętać, że poszkodowany przedsiębiorca ma prawo dochodzić od sprawcy pokrycia szkody, a także zwrotu wszelkich kosztów dodatkowych związanych z jego wykryciem i udokumentowaniem. Może zatem koszt usług detektywistycznych włączyć do całkowitej kwoty roszczenia.

Agencja Detektywistyczna Niezależne Biuro Śledcze oferuje swoim Klientom zarówno działania interwencyjne podejmowane w ślad za zgłaszanymi przez przedsiębiorców podejrzeniami oszustw i kradzieży. Nasze biuro detektywistyczne może jednak realizować także działania prewencyjne oraz z własnej inicjatywy w ramach stałej obsługi detektywistycznej firm.

< Powrót do bloga