biuro@biuro-sledcze.com.pl
biuro@biuro-sledcze.com.pl
Gdańsk, Gdynia, Sopot
7 dni w tygodniu
Produkcje telewizyjne w bardzo interesującym świetle przedstawiają zawód prywatnego detektywa. Dlatego można powiedzieć, że taką ścieżkę kariery rozważa wcale nie mniej osób niż pracę strażaka, policjanta czy pilota samolotu. Jednak w przeciwieństwie do tych innych zawodów, marzenia tutaj znacznie rzadziej się spełniają. Raz, że prywatnych detektywów w Polsce jest niewielu, bo i zapotrzebowanie a ich usługi nie jest jakoś wybitnie duże. A dwa, że rzeczywistość pracy w agencji detektywistycznej ma się nijak do tej, kreowanych w serialach telewizyjnych.
Kwestię zawodu prywatnego detektywa reguluje ustawa o usługach detektywistycznych. To ona wprowadza wymóg formalny niezbędny do tytułowania się detektywem. Jest nim uzyskanie licencji detektywa, którą to na podstawie wniosku wydaje właściwy dla miejsca zamieszkania kandydata Komendant Wojewódzki Policji.
Jeśli więc ktoś się bardzo mocno uprze i koniecznie chce móc się tytułować detektywem, droga formalna do tego zawodu wcale nie jest taka trudna, jak to by się mogło wydawać, i jak to było jeszcze kilka lat temu. Bowiem od 2014 roku, kiedy to zniesiono egzamin państwowy, kandydat do zawodu musi jedynie spełnić wymogi formalne. A te można sprowadzić w sumie do odbycia krótkiego kursu i pomyślnego przejścia badań psychologicznych oraz lekarskich. Dodatkowo przyszły detektyw nie może być karany, musi mieć wykształcenie przynajmniej średnie, a także nie może mieć na swoim koncie zwolnienia dyscyplinarnego z Policji lub innych podobnych organów.
Zatem formalne zostanie detektywem wcale nie jest takie trudne, jak to w powszechnej świadomości się utarło. Wszystkie formalności można załatwić w dwa miesiące.
Jednak odebranie licencji oraz możliwość posługiwania się wizytówką ze stanowiskiem detektyw, jeszcze z nikogo dobrego śledczego nie zrobiło. To raczej dopiero początek drogi zawodowej, którą najlepiej zacząć w większej agencji detektywistycznej, pod okiem dobrego i doświadczonego pracownika. Warto wykorzystać taką praktykę lub staż, aby nie tylko poznać tajniki pracy operacyjnej oraz zaznajomić się z różnymi czynnościami, ale także aby poznać specyfikę szerokiego zakresu zleceń trafiających do biura detektywistycznego i pozbyć się powszechnego przekonania, że ma się tutaj styczność tylko z głośnymi sprawami kryminalnymi na miarę sprawy Iwony Wieczorek czy Ewy Tylman.
Właśnie takie wszechstronne przetarcie zawodowe, podpatrywanie doświadczonego detektywa, a przede wszystkim zderzenie z rzeczywistością, może pomóc w wyrobieniu sobie, a następnie rozwinięciu własnego warsztatu pracy. Dopiero wtedy można pomyśleć nad wyborem specjalizacji, która w przypadku pracy w większej agencji detektywistycznej jest czymś naturalnym. Za ścieżkę dalszego rozwoju można wybrać sobie detektywistykę biznesową, obserwację pieszą lub samochodową, albo działania nakierowane na ujawnianie majątku i skuteczną windykację terenową. Dobry detektyw jednak powinien mieć chociaż ogólne pojęcie o każdym obszarze działania swojego biura detektywistycznego, chociażby po to, aby móc służyć wsparciem operacyjnym swoim kolegom z pracy.
Wszystkich, którzy chcieliby w przyszłości realizować swoje pasje w zawodzie detektywa i posiadają ku temu predyspozycje i odpowiednią wiedzę już w tym momencie, zapraszamy do odbycia praktyk w naszej agencji detektywistycznej. Niezależne Biuro Śledcze oferuje 3 miesięczne bezpłatne praktyki, podczas których kandydat do pracy będzie mógł sprawdzić się w pracy w agencji detektywistycznej u boku doświadczonego prywatnego detektywa. To szansa nie tylko dla praktykanta na zdobycie wielu przydatnych w życiu i na różnych stanowiskach umiejętności. To także szansa dla naszego biura detektywistycznego na wyłowienie talentów, które będą mógłby w przyszłości dołączyć do naszego zespołu.